Aktualne informacje dot. awarii i remontów:

Brak wpisów

Kogeneracja w MPEC Nowy Sącz jednym z tematów drugiego dnia konferencji

Drugi i ostatni dzień Konferencji „Nowe Kierunki Kogeneracji” był poświęcony zrealizowanym inwestycjom układów kogeneracyjnych na przykładzie instalacji w Ciechanowie i Nowym Sączu. Ważnym tematem były również wyzwania i trudności w prowadzeniu inwestycji opartych na zielonych technologiach. 

Kolejne ważne tematy stały się częścią XI Konferencji „Nowe Kierunki Kogeneracji”. W drugim dniu wydarzenia odbyły się między innymi prezentacje dwóch funkcjonujących już instalacji kogeneracyjnych. Pierwsza z nich działa w Elektrociepłowni Ciechanów, a jej szczegóły przedstawiła prezes spółki Małgorzata Niestępska. Drugim przykładem był układ wysokosprawnej kogeneracji o mocy 6 MW z kotłem gazowym o mocy 5 MW w MPEC Nowy Sącz. O zarządzaniu budową i eksploatacją układu kogeneracyjnego mówili Andrzej Kurnyta, kierownik Działu Elektroenergetyki i Automatyki oraz Piotr Lenar, kierownik Działu Obrotu Energią, Analiz i Środowiska MPEC Nowy Sącz. 

- Konferencja jest okazją nie tylko do wymiany doświadczeń i ciekawych rozwiązań w ciepłownictwie, związanych z nowoczesnymi ekologicznymi technologiami, ale także do zaprezentowania tego, co udało się nam się osiągnąć w ostatnich latach w działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu - mówi prezes MPEC Nowy Sącz Paweł Kupczak.

- Jednym z takich osiągnięć jest budowa i uruchomienie pod koniec 2023 roku nowoczesnego układu wysokosprawnej kogeneracji o mocy 6 MW z kotłem gazowym o mocy 5 MW. To dzięki tej inwestycji oraz dzięki instalacjom biomasowym, MPEC Nowy Sącz osiągnął efektywność energetyczną, a to oznacza, że udział OZE w produkcji ciepła wynosi więcej niż 50% - dodaje Paweł Kupczak. 

Tuż po prezentacji związanej z zarządzaniem budową i eksploatacją nowosądeckiej inwestycji, uczestnicy wzięli udział w wizycie studyjnej, najpierw na terenie układu kogeneracyjnego przy ulicy Lwowskiej, a potem także na terenie Kotłowni Millenium, gdzie zostały zaprezentowane również dwie instalacje z kotłami na biomasę, akredytowane laboratorium badawcze oraz nowoczesną dyspozytornię wraz z systemem Scada, monitorującym ponad 30 000 parametrów sieci ciepłowniczej. 

Informacja UE
Informacja UE